2010 m. spalio 24 d., sekmadienis

Perfekcionizmas - neigiama savybė

Manau, kad nebereikia rašyti šio žodžio reikšmės, nes kas antras iš mūsų turi šią savybę. Tik ne kiekvienas žinome, jog literatūra skelbia - kad tai neigiama žmogaus savybė, kurios nepažabojus, galima susirgti depresija , anoreksija ir kitomis ligomis.
Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad veiksmo atlikimas tobulai - tai yra daugiau nei puikiai. Perfekcionistui sunku kažką pabandyti naujo, jis nuolat gyvena baimėje "kad gali jam nepasisekti, ir ką pagalvos kiti apie mane, jei aš suklysiu". Visi puikiai žinome, kaip dažnai ši mūsų savybė mums pakiša koją ir netgi sugadina dalį gyvenimo arba gyvenimą gadiname kitiems, bet kartais nieko negalima padaryti, o kartais ir nenorime, ir šia savybe dangstome  kai kuriuos savo poelgius, kurie nesusiję su šia savybe. Pateikiu kelis pavyzdžius, kuriuos kasdienybėje sutinkame labai dažnai:  perfekcionistas praleidžia per daug laiko sporto salėje alindamas savo kūną - nes kūnas atrodo ne visai tobulas; nenoriai kalba užsienio kalba - nes nežino kaip tarti kai kuriuos žodžius, o klysti bijo; krapštosi ilgiausiai  atlikdamas paprastą užduotį - nes bijo ko nors nepastebėti; sugeba rengtis gerą valandą - nes  rūbų derinys vis neatrodo tobulai;  reguliariai  "pakeičia"  savo antrą pusę, su kuria išgyvenamo ne vienerius metus - nes žmogus pasirodė ne toks tobulas, kaip  turėtų būti pagal jį, o draugas šai turi gražuolę.. ir t.t.
Todėl skelbiu verdiktą: būkime laimingi ir ambicingi, bet nebūkime perfekcionistais.
Aš manau, kad su perfekcionizmu nereikia kovoti, nes dažniausiai kovos su savimi  pralaimimos, todėl reikia priimti šią savo savybę , jos nereikia neigti, bet ir nereikia  akcentuoti. Metams bėgant, prioritetai persiskirsto savaime, nes žmogus įgauna daugiau patirties, ir tai, kas atrodė svarbu vienu laikotarpiu, šiandieną ir ryt atrodys juokinga. 

3 komentarai:

  1. nu taip, taip, sutinku su TAvim. bet va, kaip atskirti perfekcionizma, nuo eilinio kabinejimosi ir siaip, vriedno zmogaus savybes? pvz.: jei virsininkas siuncia taisyti rasta del to, kad tarp zodziu pastebejo ne 1, o 2 tarpo simbolius. cia jo perfekcionizmas, ar, kaip virsininko, atsiprasau, issip...jimas? bet cia ne esme, as, pvz, neesu perfekcioniste, as tik siaip megstu tvarka... :))

    AtsakytiPanaikinti
  2. Jei kabinėjimasis vyksta tik tam tikromis mėnesio dienomis arba po tam tikrų įvykių (netinka ši išlyga buhalteriui) - tai tik kabinėjimasis, o jeigu nuolat - tai viršininkui labai svarbios detalės, o detalės - tai jau perfekcionizmo bruožas.
    Atsimenu, seniai seniai, vienam asmeniui netiko ataskaita, prie kurios žmonės darbavosi dvi savaites - netiko, tik dėl netinkamai parinktų grafiko spalvų :) ir išdėstymo, nors ataskaitą buvo skirta vidiniam naudojimui ir atlikti puikiai!

    AtsakytiPanaikinti
  3. nesveiko perfekcionizmo bruozas :D

    AtsakytiPanaikinti